Být veganem aneb co vše můžete konzumovat

V posledních letech je rozvoj v oblasti zdravé stravy a životního stylu spojen s veganství. Někdo tento způsob stravování a životního stylu odsuzuje, jiní jsou jeho velkými příznivci. Veganství se dotýká především stravování, ale také nákupu některých jiných výrobků. Co tedy vegani mohou konzumovat?

Co vynechat?

Důležité je specifikovat, čím se veganská strava vyznačuje. Vegani nekonzumují mléko a mléčné výrobky, maso, vejce a med od včel. Snaží se vyhnout konzumaci jakýchkoliv živočišných produktů. A co tedy vegani jedí?

Pestře a zdravě

I když si mnoho osob představí, že jí vegani jen syrovou zeleninu a oříšky, není to pravda. Dnes je vyráběna pestrá nabídka veganských potravin, navíc mají k dispozici celou rostlinnou říši. Vyráběna jsou dnes rostlinná mléka, například oříšková či obilná, oříšková másla či veganské maso. Vegani tak nepřicházejí ani o mléko, ani o máslo, ani o sýry, které jsou vyráběny ze sóji. I vegani si tak mohou dopřát plněné knedlíky se zelím, ale také sushi či omáčku s těstovinami. Vše je jen o tom, jak si vegan své stravování nastaví. Veganské potraviny jsou dnes prodávány v hojném množství a různých variantách.

Sebekázeň

U veganů je však nesmírně důležité, aby si složení své stravy náležitě hlídali. Jde především o obsah bílkovin, zdravých tuků, esenciálních kyselin apod. Jen díky jisté sebekázni a pečlivosti může být veganská strava opravdu zdravá, aby tělo zbytečně nestrádalo. Přesto je veganská strava nesmírně pestrá a naučí vás konzumovat mnohé potraviny, o kterých se vám třeba ani nezdálo.

Nejen potraviny

S veganstvím je spojeno nejen omezení konzumace zmíněných potravin, ale dalších živočišných produktů. Vegan by si například nikdy nekoupil koženou tašku či boty. Veganská filosofie se tak dotýká nejen stravování, ale celkově životního stylu.