Co by měl obsahovat jídelníček sportovce?

Správný jídelníček hraje u sportovců stejně důležitou roli jako samotný sport. Je třeba dohlédnout na to, aby jídelníček sportovce obsahoval vyvážený poměr bílkovin, tuků a cukrů. Jídelníček by měl být uzpůsoben tomu, aby došlo k eliminaci tuku a tvorbu svalů. Sestavit tak správný a zdravý jídelníček není vůbec snadné. Důležitou úlohu v rámci jídelníčku zaujímají také výživové doplňky pro sportovce.

Proteiny

Při sportování dochází k rychlejšímu odbourávání proteinů, proto je třeba je tělu dodávat v dostatečném množství. Lidské tělo totiž nedisponuje zásobárnou bílkovin na rozdíl od tuků a cukrů. Kromě konzumace potravy bohaté na bílkoviny bude skvělým doplňkem sportovní výživa.

Mezi oblíbené a nejčastěji užívané sportovní doplňky stravy, jež dodají tělu proteiny, patří Whey proteiny, proteinové tyčinky a proteinové nápoje. Řada produktů je specializována i přímo na vegany.

Vitaminy a minerály

Jídelníček sportovců by měl být zaměřen také na dostatečný příjem vitamínů a minerálů. Mezi důležité vitamíny, kterým by měli sportovci věnovat pozornost, patří především vitaminy skupiny B a dále vitamín A, C a D. Důležitými minerály je pak především hořčík, vápník, zinek a draslík. Důležité je tak konzumovat dostatek potravin bohatých na tyto vitamíny a minerální látky.

Skvělým pomocníkem budou také doplňky stravy pro sportovce, které jsou vyrobeny přímo pro sportovce a dodají tak tělu všechny potřebné vitamíny a minerály či další tělu prospěšné látky.

Pitný režim

Během cvičení a sportovních aktivit je důležité také dbát na správný pitný režim. Je důležité myslet na to, že příjem tekutin při sportování by měl být mnohem vyšší. Nedostatek vody má totiž na lidské tělo řadu neblahých důsledků a vede k únavě. V rámci pitného režimu lze navíc doplnit řadu důležitých látek.