Čo patrí medzi vaginálne probiotiká a v čom vám pomôžu?

Kvasinková infekcia sa objaví zhruba u každej štvrtej ženy, až polovica z nich trpí infekciami opakovane. Je niekoľko spôsobov, ako infekciu předejí alebo ju úspešne liečiť, jedným z nich je užívanie probiotík. K infekcii dochádza, keď sa premnožia kvasinky – najčastejšie kvasinka Candida Albinas.

Bakteriálna infekcia je ďalším častým ochorením trápiaci ženy.

Probiotiká pomáhajú v boji s kvasinkami

Kandidová diéta odporúča užívať vaginálne probiotiká alebo jogurty obsahujúce živé kultúry obľúbených “priateľských” baktérií Lactobacillus acidophilus.

Probiotiká sú tiež populárne voľbou pre liečenie alebo prevenciu kvasinkových infekcií prírodnými produktmi alebo domácimi prostriedkami (na rozdiel od konvenčných prostriedkov).

Myšlienka je taká, že určité baktérie normálne žijú v tráviacom trakte, na kožu a inde na tele, kde pomáhajú s trávením a ďalšími telesnými funkciami. Probiotiká preto môžu pomôcť obnoviť normálnu bakteriálnu rovnováhu v tele, zabrániť kvasinkám Candida v nekontrolovanom raste a spôsobiť infekciu.

Zmena stravy môže pomôcť predchádzať kvasinkovým infekciám

  • Cukor podporuje rast kvasiniek. Niektorí ľudia dodržujú takzvanú diétu kvasinkových infekcií na základe teórie, že vyradenie niektorých potravín môže eliminovať alebo aspoň výrazne znížiť riziko premnoženie kvasiniek.
  • Diéta môže pomôcť liečiť alebo predchádzať kvasinkovým infekciám odstránením:
  • Potraviny obsahujúce jednoduché cukry, vrátane mnohých druhov ovocia
  • Biela múka a iné zrná obsahujúce lepok
  • Čokoľvek kvasený kvasnicami, napríklad alkoholické nápoje
  • Niektoré mliečne výrobky, vrátane plnotučného mlieka
  • Diéta odporúča držať sa potravín, ako je zelená zelenina, bielkoviny (z voľne žijúcich rýb, vajec, hovädzieho mäsa kŕmeného fazuľou a kuracím mäsom), orechy a bylinný čaj.