Jaké atributy ovlivňují kvalitu vody určené na přípravu čaje?

Milujete delikátní chuť kvalitního čaje a přemýšlíte nad tím, jak si ji dopřát i doma? Proč vlastně čajová směs, kterou jste si přinesli z čajovny, chutná po domácí přípravě úplně jinak? Jaké tajemství vám zůstává skryto? Nebojte se, žádný čajový rituál dodržovat nemusíte, plně postačí, pokud si zajistíte vodu, která bude na přípravu čaje vhodná. A po jaké máte sáhnout? Je nejlepší ta obyčejná kohoutková anebo voda z přírodní studánky? Nebo byste měli vyzkoušet dokonce vodu minerální?

I ten nejlepší čaj můžete zkazit špatnou vodou

Mezi faktory ovlivňující kvalitu vody určené na přípravu čaje patří především její tvrdost, složení, obsah kyslíku a její čerstvost. Zároveň by z ní neměla být cítit nepříjemná pachuť, která může zkazit zážitek i z toho sebelepšího nápoje. Ten, kdo má rád kvalitní čaj, zřejmě nebude milovníkem čaje pytlíkového. Ty nejkvalitnější čaje seženete sypané. Jestliže k jejich přípravě ale použijete tvrdou vodu, která vám teče doma z kohoutku, budou i tyto velmi kvalitní čaje chutnat jako vyprané ponožky. Kvalitu vody se opravdu nevyplatí podceňovat.

Voda z filtrační konvice nemá konkurenci

Abyste zjistili, která voda je pro přípravu čaje nejlepší, můžete vyzkoušet jeden typ čaje zalít několika typy vody. Určitě mezi ně zařaďte klasickou vodu z kohoutku, která je obvykle poměrně tvrdá. Čaj slijte určitě také vodou balenou, neperlivou minerálkou anebo vodou z přírodního zdroje. Nezapomeňte ale také na vodu filtrovanou, která má pro přípravu teplých nápojů ty nejlepší předpoklady. Získáte ji nejjednodušším způsobem z filtrační konvice, kterou stačí pouze naplnit vodou kohoutkovou a pravidelně v ní měnit filtr. Vzhledem k tomu, jak funguje filtrační konvice, se můžete těšit na čaj z jemně mineralizované měkké vody, která nechá plně rozvinout jeho chuť i aroma.

Které vlastnosti čaje voda ovlivňuje nejvíce?

V první řadě jeho chuť, ale také barvu, čirost nálevu či přítomnost či naopak absenci nevzhledných skvrn na jeho povrchu. Ty vznikají v důsledku rozpouštění minerálních příměsí při vaření tvrdé vody a dokážou ovlivnit nejen vzhled, ale také aroma nápoje. Voda z filtrační konvice je těchto sloučenin zbavena, proto je nápoj z ní mnohem lepší.