Kvasinky a bakterie: Jak poznat rozdíl?

Kamarádka vás láká do bazénu a vy ji odmítnete se slovy, že vás trápí potíže v intimních partiích, protože jste trochu přistydlá? Výtoky z vagíny sice mohou být projevem nastydnutí nebo chřipky, ovšem zpravidla se jedná o kvasinkovou nebo bakteriální infekci, které od sebe rozeznáte podle barvy a zápachu výtoku.

Základem je dodržování intimní hygieny

Ať už vás trápí zdravotní potíže v intimních partiích nebo ne, vždy dodržujte zásadu správné intimní hygieny. Většina potíží pramení ze špatné hygieny nebo špatného výběru spodního prádla. Nechte tanga, a také silonky, v šuplíku a dejte přednost spodnímu prádlu z bavlny. Spodní prádlo neperte v aviváži.

Některým ženám se výtoky neustále vrací, proto je vhodné věnovat více pozornosti prevenci. V takovém případě se vyhýbejte koupání v rybníce, sauně, jízdě na koni a také pohlavnímu styku.

Vaginální probiotika mohou v boji s infekcemi velice pomoci, bez nich je více než pravděpodobné, že se kvasinkový výtok po čase vrátí. Užívejte vaginální probiotika alespoň 2x – 3x týdně.

Ze svého jídelníčku vyřaďte sladkosti a bílé pečivo, které kvasinkovou infekci podporuje.

Trápí vás kvasinková infekce?

Slabý průhledný výtok, bez zápachu, především u mladých žen, není nic nenormálního a často se jedná pouze o čištění organismu.

Kvasinková infekce se projevuje svědivým, bílým, někdy až  hrudkovitým výtokem.

Žlutý výtok, běložlutý a bělavý výtok, bez hrudek je příznakem bakteriální infekce. Někdy se může stát, že žena trpí současně kvasinkovou i bakteriální infekcí. Vaginální tableta je často vhodná pro obě nemoci, ovšem lépe účinkuje na kvasinkovou infekci. Bakteriální infekce, při delším trvání, vyžaduje návštěvu lékaře, který předepíše účinné léky.

Vaginální tablety je vhodné užívat po delší dobu, minimálně po dobu dvou týdnů, 1 – 3 nestačí.