Předejít syndromu vyhoření lze i díky včasné změně práce

Pociťujete už delší dobu nechuť do práce, únavu a jen z představy, že máte plnit pracovní povinnosti se vám dělá nevolno? Nebo dokonce cítíte depresivní nálady, úzkosti a výraznou demotivaci? Možná trpíte syndromem vyhoření, který se stal velmi častou příčinou pracovní neschopnosti lidí. Jaké jsou jeho příčiny a fáze? Umíte se mu bránit?

Syndrom vyhoření: Definice, fáze i příznaky

Lékaři a odborníci na zdraví definují syndrom vyhoření jako naprostou ztrátu zájmu o práci, ale i jiné činnosti. Do pracovních povinností se občas nechce každému z nás, avšak syndrom vyhoření představuje již výrazný problém, který se od obyčejné lenosti nebo občasné přepracovanosti značně liší. Jedná se o jakousi apatii, nezájem a ztrátu motivace do práce i do činností, které vás dříve bavily. V nejhorších případech pak nastupují deprese a úzkosti nebo jiné psychické potíže.

Syndrom vyhoření způsobuje především stresové prostředí, které na člověka dlouhodobě působí a které již nezvládá zdravě filtrovat. Nejčastěji tímto syndromem trpí lidé, kteří dlouhodobě zůstávají na stejné pracovní pozici (a to v řádu několika desítek let), avšak objevit se u vás může i během pár měsíců výkonu práce.

Určitá míra stresu nás dokáže motivovat a chránit před nebezpečím, avšak čeho je moc, toho je příliš. Pokud tedy člověk přestane stres zvládat, stává se tlak výrazně dysfunkčním a začne ničit psychiku i tělo daného jedince.

Často u těchto lidí začne klesat pracovní výkon, čehož si zpravidla všimne zaměstnavatel a na “neposlušného” zaměstnance začne více tlačit, což opět jenom zhorší jeho stav. Jedná se o uzavřený kruh, který končí buď výpovědí ze strany zaměstnavatele (tato situace může působit jako vysvobození, ale syndrom po sobě zanechá škody i dlouho poté) nebo psychickým zhroucením zaměstnance.

4 fáze vyhoření a rizika:

Fáze syndromu vyhoření odborníci rozdělili na 4 základní, jelikož se projevuje postupně a dlouhodobě. Příznaky jednotlivých fází na sobě můžete pozorovat a včas tak předejít nejhoršímu.

  1. Fáze: Nejprve jedinec nastoupí do nové práce. Tyto pracovní začátky často doprovází počáteční nadšení do věci, energie i motivace. V první fázi syndromu se však tato radost zcela vytratí a nastává tzv. vystřízlivění, že vše není tak růžové, jak se mohlo zdát. Jedinec podává skvělé výkony, učí se pracovní náplň, obětuje práci čas i energii, ale zasloužená odměna v podobě pochvaly nebo finančního ohodnocení nepřichází. Jedinec ztratí motivaci a formují se u něj základy pro syndrom.
  2. Fáze: Práce přibývá, úkoly se kupí a začne se ozývat stres. Může se jednat o velké množství práce, nátlak ze strany vedení, nedodržování deadlinů, ale i nuda a pocit, že to, co děláme, nás vlastně nebaví a nenaplňuje. Projeví se chyby v time managementu a výkon začne klesat.
  3. Fáze: Ve třetí fázi již začíná jít do tuhého a je nejvyšší čas na preventivní kroky. Mnoho práce a stresu způsobuje špatnou koncentraci, výkyvy nálad, roztěkanost nebo třeba problémy s pamětí. Projevuje se také únava a jedinec začíná být silně demotivovaný. Se špatnou koncentrací a pamětí se začnou vyskytovat chyby v práci, které způsobují další stres a kruh se uzavírá.
  4. Fáze: V této fázi již jedinec ztrácí i ty poslední zbytky chuti a motivace do práce. Dochází mu také síly a jediné co by potřeboval, je pořádný odpočinek. V práci se jeho výkon snižuje na úplné minimum. Ráno se mu nechce do práce, je vyčerpaný a zklamaný. Na řadu mohou přijít psychické potíže, apatie a deprese.

Jak mu předejít? Zkuste změnit prostředí nebo rovnou celou práci

Nejlepším lékem na syndrom vyhoření je změna a to jakákoliv. Někomu stačí změnit prostředí, takže si najde tu samou práci, ale v nové firmě s novým kolektivem i vedoucím. Jinému zase stačí zařadit do života více psychohygieny a nový koníček, který jej rozptýlí.

Velmi často je potřeba učinit ráznější opatření a změnit celou práci. Vyzkoušet něco nového a najít zalíbení v jiné oblasti, které jste se doteď nevěnovali. Pro jaký obor se rozhodnout? Zaměřte se na své silné stránky a talenty a zkuste vycházet z nich. Jste komunikativní a nebojíte se práce s lidmi? Mohla by vás lákat pozice personalisty, který obsazuje volné pracovní pozice ve firmě. Nebo se naopak rádi věnujete tiché práci a musíte mít ve všem pořádek? Pak by pro vás mohl být zajímavý některý z podoborů účetnictví, který vyžaduje preciznost a zodpovědnost.

Můžete se rozhodnout prakticky pro cokoliv, ale změna práce velmi často pomáhá od syndromu vyhoření nejvíce. Jestliže nemáte dostatečné vzdělání nebo zkušenosti z oboru, vyberte si rekvalifikační kurz, který vás na novou práci dostatečně připraví a ještě získáte osvědčení o rekvalifikaci, které vás opravňuje vykonávat danou pozici jak v zaměstnání, tak v podnikatelské činnosti.

Nejdůležitější ze všeho je ovšem prevence. Průběžně vyhodnocujte své pocity a myšlenky na práci a pokud zpozorujete dlouhodobý pokles výkonu a motivace, měl by vám zasvítit varovný majáček v hlavě.