V hlavní roli strach. Nenechte jej ovládat váš život!

Strach pomáhá přežít. Nesmí být všudypřítomný a bez příčiny. S bezmezným strachem bez důvodu, úzkostmi a panickými poruchami se v životě setká každý třetí, pro každého desátého člověka jsou však každodenním bojem. Doslova, protože neustálý strach vysiluje, ničí imunitu, vede k prohloubení stresové zátěže i naprostému vyčerpání. Říci o pomoc je přitom tak snadné! Nadto léčba bývá krátkodobá a velmi efektivní.

Vysilující život se strachem v zádech

Strach. Nechtěný a dotěrný životní parťák lidí trpících generalizovanou úzkostnou poruchou, která častěji postihuje ženy než muže a nezáleží jí na věku či povolání. Život v neustálém strachu je traumatizující, dotyčného velmi vysiluje a vede k mnoha fyzickým obtížím včetně poruch spánku, chronickým onemocněním, virovým nebo zánětlivým neduhům. Výjimkou nejsou ani zažívací obtíže, bolesti hlavy nebo permanentní svalové napětí.

„Nezvládnu.“

Kromě fyzických obtíží lidé s úzkostnými poruchami trpí bezdůvodně nízkým sebevědomím a mají neustálý pocit, že něco nezvládnou nebo není něco v pořádku. Dokonce mohou trpět syndromem podvodníka, že vlastně svého úspěchu nedosáhli vlastním přičiněním, ale jakousi shodou náhod či „podvodem“. „Nezvládnutí“ běžného života pak vede k prohlubování depresivních stavů a často k závislosti na alkoholu nebo jiných návykových látkách, které vedou k dočasné úlevě. Tudy však cesta rozhodně nevede.

Pomoc i online

Všechny tyto stavy totiž mají řešení v kontaktování psychoterapeutického centra, kde poradí konkrétně, jak se zbavit úzkosti za pomoci léčebného programu stojícího na dvou pilířích. Prvním z nich je kognitivně-behaviorální terapie, během sezení s terapeutem, která mohou probíhat zčásti i online, se odstraňuje příčina vzniku panických stavů a úzkostných poruch. V rámci druhého pilíře se trénují svalová a dechová cvičení pro zvládnutí náhlých úzkostných stavů. V některých závažných případech se přistupuje ještě ke třetímu pilíři, jímž je šetrná farmakoterapie za pomoci antidepresiv nové generace.