Vrátí se povinné testování na COVID-19 do České republiky letos v zimě?

Poslední roky byly vždycky v tomto období, kdy docházelo k přecházení mezi jednotlivými obdobími vždycky vypjatou debatou, jestli i tentokrát přijde další silně omezující vlna koronaviru. V posledních letech to tak bohužel vždycky bylo a mnohá omezení se s námi táhla téměř až do letních měsíců.

Jenže letos to zatím na podzim vypadá zcela odlišně. Zatím se nemluví o tom, jestli nějaká opatření budou a pokud se už na tuto problematiku poukáže, tak je to většinou komunikace velice rychlá. Jak to tedy bude se situací kolem COVID-19 v tomto roce v zimě?

Zatím se neukazují žádná výrazná čísla

V posledních měsících se mluvilo hodně o několika mutacích, které COVID-19 zaznamenal. Některé z nich si získali dostatečnou pozornost vědců například kvůli tomu, že se velice rychle šířili v prostředí, kde se vyvinuli. Naštěstí se ale naprostá většina z nich udržela ve stejném regionu, odkud se nadále nešířila. To je rozhodně dobrou zprávou, protože to může dlouhodobě naznačovat trend toho, že i devatenáctý exemplář ze série koronavirů už začíná mutovat do naprosto běžného viru, která sice pravidelně oběhne svět, ale bez větších následků.

Mnohem jednodušší ochrana před virem

Je to zajímavé, ale příroda je opravdu spravedlivá pro všechny. A tak dokonce i takový organismus, jakým je koronavirus musí disponovat rozhodnutím, co si vybere dál. Buď schopnost infekce, nebo sílu projevů. COVID-19 se ale naštěstí vydal pro nás lepší cestou schopnosti infekce, takže se u nových mutací průběh nemoci výrazně uklidnil. To ale rozhodně neznamená to, že hygienické potřeby nejsou třeba. Zcela naopak jsme ve fázi jednoduché nákazy, kdy nám potencionální potřeba ochrany přijde vhod s vysokou pravděpodobností.

Dostupnost a technologie testů na skvělé úrovni

Minulý rok se ještě řešila ta nepříjemná situace, že bylo potřeba velice aktivně a plošně testovat osoby, ale přitom nebyly k dispozici už žádné standardní testy! Tato veliká nepříjemnost je ale dávno vyřešena. Nejen, že jsou testy už mnohem dostupnější, ale existují kupříkladu i antigenní testy ze slin, které jsou pro aplikací mnohem příjemnější, než původní z nosu nebo hrtanu. Díky tomu je tak testování možné provádět mnohem citlivěji.