Vše, co jste nevěděli o kvasinkové infekci

Kvasinková infekce, potažmo vaginální mykóza, je způsobena přemnožením kvasinek v pochvě. Nejčastěji se jedná o kvasinku Candida albicans. Toto infekční onemocnění není životu nebezpečné, ovšem dovede pěkně potrápit. Ačkoliv postihne vaginální mykóza alespoň jednou za život až 80% žen, existuje mnoho faktů, které o infekci netuší a často zahájí nevhodnou léčbu. Náchylnější ke kvasinkové infekci jsou ženy (v méně častých případech i muži) při oslabeném imunitním systému, stresu, kouření, cukrovce, těhotenství nebo po náročných chemoterapiích, ale také při dlouhodobém užívání antibiotik a antikoncepce nebo koupání v chlorovaných bazénech.

Kvasinky se mohou objevit i v jiných částech těla

Je pravdou, že nejčastějším místem, kde se kvasinková infekce objeví, je pochva. Její příznaky se nedají přehlédnout. Svědění pochvy, pálení a tvarohovitý výtok upozorní ženu, že něco není v pořádku. Kandida kvasinek existuje velké množství druhů a vyskytují se v různých částech těla. Mezi další častá místa, kde se mohou kvasinky přemnožit patří ústa (častý jev u novorozenců), kůže, trávicí trakt, dýchací a močové cesty. Příznaky jako bílý povlak v ústech, bolesti hlavy a kloubů mohou být způsobené kvasinkovou infekcí, což potvrdí nebo vyvrátí jedině lékařské vyšetření.

Kvasinková infekce postihuje i muže

Kvasinková infekce, nebo-li kandióza, se může přenášet pohlavním stykem z muže na ženu i opačně. Příznaky u mužů se objevují mnohem méně často nebo o dost později než u žen, proto mykózu často nevědomky roznášejí dál. Muži poznají nákazu podle zarudlého penisu, který je svědí a pálí. Kvasinková infekce bývá často zaměňována s jinými bakteriálními onemocněními, proto by použité léky měly být na doporučení lékaře.

Přemnožené kvasinky ve stolici

Kvasinky se nenachází pouze v pochvě, ale také v konečníku, odkud se snadno přenesou do pochvy a nepříjemná infekce je na světě. Konzumací probiotik hladinu kvasinek v konečníku sníží a zmenší riziko nákazy. K infekci často také dochází špatnými hygienickými návyky a kombinací análního a vaginálního sexu.

 

Kvasinková infekce je příznakem cukrovky

Opakované příznaky kvasinkové infekce mohou být příznaky cukrovky. Pokud se infekce objevuje více než dvakrát ročně, je nutné požádat lékaře o vyšetření hladiny cukru v krvi.

Dieta při kvasinkové infekci

Nejčastějším spouštěčem kvasinkové infekce jsou cukry. Kromě cukrů (ovoce nevyjímaje) by ženy, které opakovaně trápí kvasinková infekce, měly vynechat z jídelníčku bílou mouku, droždí a alkohol. Naopak kyselé ovoce, celozrnné pečivo (neplést s vícezrnným – obsahuje bílou mouku), zelenina a jogurty s živými kulturami jsou skvělými pomocníky v boji a prevenci před kvasinkovou infekcí.