Perfektní pleť bez jediné chybičky je snem každé ženy, které záleží na svém vzhledu. Mnohé se pomyslného ideálu dotknou, jiné si naopak neví rady, jak se vypořádat s nepříjemnými kožními problémy. Akné se týká především dospívajících, ale často se ho nezbavíme ani v dospělosti. Informací, jak s bolestivými pupínky bojovat, je přitom víc než dost. Pokud v nich máte guláš a nejste si jistá, co je pro vaši pokožku nejlepší, nepřestávejte číst. Z následujících řádků se dozvíte vše podstatné.
Proč se pupínky tvoří?
Jak se zbavit akné? Než se pustíte do nerovné války s pupínky, seznamte se s nejčastějšími příčinami. Tvorbu akné zapříčiňuje množství faktorů, a to především hormonální nerovnováha (v dospívání), nedostatek vitamínů a živin, nadměrné pocení, používání nevhodných kosmetických přípravků, častá konzumace alkoholu, kouření a stres. Je tedy zřejmé, že kdo touží po dokonalé pleti, musí na sobě zapracovat v mnoha oblastech.
Pokožku čistěte důsledně, ale s citem
Péče o pleť s akné není složitá. Budete-li se držet dvou hlavních pravidel, výsledky se téměř jistě dostaví: čistěte ji, ale nedrážděte. Pupínky vznikají v momentě, kdy se v pokožce vytvoří více mazu, než je nezbytně nutné pro její přirozené zvláčnění. Póry se zacpou a vzniknou komedony (černé tečky), které se následně mohou zanítit a přeměnit na zarudlé boláky s bílou špičkou.
Velkou chybou je čištění pokožky pomocí přípravků s obsahem alkoholu. Ten ji vysušuje, čímž dává podnět k další tvorbě mazu. Je to začarovaný kruh, ze kterého se špatně vystupuje.
Naštěstí existují přípravky jako micelární voda Sébium H2O – neobsahuje alkohol ani jiné dráždivé složky a velmi účinně odstraňuje veškeré nečistoty včetně těžkých kovů. Neucpává póry a neoplachuje se vodou, která pleť také vysušuje.
Čeho se při léčbě akné vyvarovat?
Když se na tváři objeví pupínek, máme nutkání si ho vymačkat. Což je další beauty přešlap, který vede roznášení akné do okolí.
Pleť vám nepoděkuje ani za časté doteky špinavýma rukama. Zbavte se i tohoto zlozvyku!
Lidé s problematickou pletí by si měli dát pozor na mechanický peeling. Procedura pleť zbytečně dráždí a je vhodné ji podstoupit nejvýše jednou za čas, určitě ne pravidelně každý týden.
Máte-li tendenci používat make-up, krémy všeho druhu, tónovače a další kosmetické přípravky, omezte je na minimum. Čím méně pleť zatížíte, tím spíše se její stav zlepší.
Klíčem ke krásné pleti je zdravý životní styl
Smaženým, mastným a kořeněným pokrmům se odolává těžko, ale právě taková jídla akné zhoršují a je vhodné se jich zcela vyvarovat, nebo alespoň značně omezit. Podobně je to s průmyslově zpracovanými produkty. Do jídelníčku naopak zařaďte potraviny bohaté na vitamíny a důležité prvky (pro pleť je důležitý zejména zinek). Jinými slovy spoustu ovoce a zeleniny.
Zdravější životní styl však nesouvisí pouze s tím, co jíme, ale také s dostatkem pohybu. Budete-li se více hýbat, odbouráte nahromaděný stres. V tomto směru vám může pomoct i meditace.
Zároveň si dopřávejte dostatek spánku, během kterého se pokožka regeneruje. Pokud se vaše problémy s akné nezlepší, neodkládejte konzultaci s lékařem.