Jaké jsou nedůležitější složky guarany a jako mohou pomoci lidskému organismu?

Guarana je pro mnohé synonymem energie a nabuzení organismu, který využívají ráda obě pohlaví ve snaze o zvýšení výkonnosti či při boji s pracovním stresem. Díky vysokému obsahu kofeinu má guarana podobné účinky jako káva, jejich nástup je však pozvolný a může trvat i několik hodin. Pozitivem je fakt, že produkty z guarany nepřekyselují organismus jako káva a nemají vedlejší účinky. To vše ale samozřejmě za předpokladu normálního dávkování.

Jaké látky mají v guaraně na svědomí její účinky?

Především jde o guaranin nacházející se výhradně v guaraně, který představuje příjemnou alternativu ke kofeinu a je zodpovědný za vysokou popularitu guarany. Tato látka se také v těle uvolňuje postupně, a proto jsou její účinky stabilnější a přetrvávají delší dobu. V guaraně je silně zastoupen také další alkaloid, kterým je kofein. Ten zná většina z nás především z kávy, v níž oceňuje jeho pozitivní působení na psychiku a mentální stav člověka. Kofein lze také použít jako stimulant před sportovním výkonem. V této souvislosti byly dokonce prokázány jeho pozitivní účinky na rychlejší metabolismus tuků v průběhu následné aktivity. Další velice zajímavou látkou obsaženou v guaraně je teobromin, který se mimo jiné nachází také v kakaových bobech. Tento alkaloid je skvělým přírodním afrodiziakem. Pomáhá mimo jiné ke zvýšení prokrvení cév a orgánů a zlepšuje tak mužskou erekci. Také v kakau obsažený teofylin v guaraně nalezneme též. Kromě podobných účinků jako teobromin má navíc prokazatelné protizánětlivé působení a dokáže účinně stimulovat centrální nervový systém. Tyto alkaloidy jsou doplněny o široké spektrum vitamínů, především skupiny B, C a E a minerálů, jako například vápníku, fosforu, železa či sodíku. Většina z těchto látek má pozitivní vliv zejména na intimní partie a fungující sexuální život člověka.

Kdo by měl být při užívání guarany obezřetný?

Pozor na předávkování by si měly dát zejména osoby s vysokým krevním tlakem, těhotné a kojící ženy a lidé trpící vážnými psychickými poruchami, například depresemi. Samozřejmostí je brát při užívání zřetel na maximální dovolenou denní dávku a tu nepřekračovat. V případě, že se u vás objeví v souvislosti s užívání guarany nežádoucí vedlejší příznaky, konzultujte je raději se svým lékařem.