Na řešení pracovního úrazu nikdy nejste sami! Nebojte se požádat o pomoc

Určitě se mezi vámi nachází několik lidí, kteří ve své profesní kariéře museli řešit komplikace spojené s pracovním úrazem. Nezáleží ani tak na tom, zda jste vojákem z povolání, popelářem nebo uklízečkou, protože zranění může postihnout každého z vás. Stačí, když uklouznete na schodech a neštěstí je na světě. V každém případě ale můžete po svém zaměstnavateli žádat náhradu škody.

Opravdu musí zaměstnavatel platit?

Někteří z vás mají asi strach začít řešit papírovaní spojené se zraněním v zaměstnání. Odškodnění pracovní úraz ale nedává vašemu zaměstnavateli žádný podnět k tomu, aby se na vás díval skrz prsty. Pokud je seriózní, tak s vámi vyplní veškerou potřebnou dokumentaci a postará se o vaše zdraví. Navíc musí být ze zákona pojištěn pojištěním odpovědnosti za zaměstnance. Z tohoto titulu je zodpovědný za veškerá zranění, která se vám stanou v práci, ať už schválně nebo nezaviněně.

Jak dokázat, že šlo o pracovní úraz?

Život je ovšem v některých situacích velice divoký, a tak by někteří zaměstnavatelé nemuseli uvěřit vaší interpretaci ohledně úrazu. Sežeňte si proto co nejdříve svědky této nepříjemné události a pokud je to možné, pořiďte ihned i fotografie. Tím pádem máte v ruce hmatatelný důkaz, že jste se v zaměstnání skutečně zranili. Pokaždé také požadujte vyplnění záznamu o úrazu, který je naprosto zásadní pro jednání se zdravotní pojišťovnou.

Koho v tomto případně požádat o pomoc?

Byrokracie a běhání po úřadech samozřejmě není pro každého. Proto máte možnost obrátit se na zkušené odborníky ze specializované společnosti, která vám s řešením této problematiky pomůže. Pracovní úraz je totiž docela choulostivé téma, a ne všichni chtějí absolvovat pochůzky po pojišťovnách. Jednoduše kontaktujte specializovanou firmu, proberte s ní všechny podrobnosti, a ona se o všechno postará. Nezapomeňte na přiložení všech důkazů o vašem pracovním úrazu.

V zaměstnání se vždy chovejte obezřetně a opatrně. Zaměstnavatel je sice pojištěný, ale nikdo se nebude rád zdržovat papírováním a vyplňováním formulářů.