S červenou řepou proti rakovině i Alzheimerově nemoci

Červenou řepu u nás seženete v každém supermarketu a pěstovat si ji můžete i na své zahrádce. Nejedná se o nijak náročnou plodinu na pěstování, navíc v průběhu růstu řepy můžete sklízet i její drobné zelené lístky, které jsou velmi zdravé. Červená řepa je plodinou, která má na vaše zdraví velmi příznivé účinky. 

Výživná řepa

Červená řepa je bohatá především na vitamín B a C, najdeme v ní také vitamín A. Bohatá je na vlákninu, minerální látky, antioxidant betanin či cukry. Z minerálních látek řepa obsahuje vápník, železo, sodík, hořčík a draslík. Zařazení červené řepy do vašeho jídelníčku celkově zvyšuje odolnost organismu, ale je nápomocná i jako prevence vzniku rakoviny. Obsahuje totiž selen, v menší míře i část rubidia a cézia. Tyto prvky pomáhají bojovat s rakovinou.

Síla červené řepy

Řepa obsahuje i důležitou kyselinu listovou a křemík, kterému se přezdívá minerál krásy. Chrání nás proti stárnutí a zbavuje lidský mozek jedovatých kovů, například hliníku. Právě zvýšený obsah hliníku v našem těle je spojován s Alzheimerovou chorobou. Dopřávejte si červenou řepu ve svém jídelníčku pravidelně, třeba v kombinaci s rozmarýnem o jehož účincích se dozvíte v dalším článku.